Facebook data

1
Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm?
#103664 Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm? 12 år, 7 månader sen Stoke: 0

astroman
Inlägg: 66
graphgraph
offline

Ska till och köpa ny vinterdräkt och just nu lutar det åt en Xcel. Ser ut som att det finns en 6mm modell samt flera 5mm. 6mm(Infiniti) verkar att vara av enklare modell än 5mm:arna(Drylock powerseam och powerseam). Vill ha dräkten till när det är som kallast och ska klara av surf i snösörja mm. Kan det vara som så att 5mm med fancy-sömmar mm kan klara av de där riktigt kalla dagarna eller ska man satsa på den tjockare varianten?
 
Logga in för att svara
#103665 Svar: Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm? 12 år, 7 månader sen Stoke: 0

kofoot
Inlägg: 9
graphgraph
offline

o'neill rg8 5/4 har jag hört ska vara grym har köpt en själv!
 
Logga in för att svara
#103668 Svar: Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm? 12 år, 7 månader sen Stoke: 2

Pati
Inlägg: 12
graphgraph
offline

Tycker inte drylock gav så mycket extra värme på dräkterna, mest gav det extra pris. Bästa pris/kvalite får du på normala infiniti dräkterna. 6mm lite varmare, 5mm lite smidigare, skall nog vara riktigt kallt för att du inte skall klara dig med 5mm. Skor o handskar däremot rekommenderar jag drylock modellerna.
 
Logga in för att svara
#103672 Svar: Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm? 12 år, 7 månader sen Stoke: 101

danneroyal
Inlägg: 583
graphgraph
offline

om du nu ska surfa när det är som kallast! Tror du det är smart att köpa en 5mm då?
 
Logga in för att svara
#103683 Svar: Vinterdräkt - Xcel 5 eller 6 mm? 12 år, 7 månader sen Stoke: 0

astroman
Inlägg: 66
graphgraph
offline

Hoppades väl på att någon skulle förklara för mig att med dom nya dräkterna så klarar man sig med 5mm. Kommer alltså att satsa på 6mm. Billigare blir det också. Kommer snart upp en köpa bräda tråt.
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!