För ett par år sedan så blev SE-banken i Gävle rånad av en yxman. Han gick under jorden och har nu fångats på Irland. Gefle Dagblad skriver:
"Den 31-årige mannen som misstänks för SEB-rånet i Gävle gick under jorden på Irland.
Liksom i kultfilmen "Point Break" sysselsatte sig den eftersökte mannen med att surfa innan han greps av polis.
Yxrånet mot SE-banken i Gävle blir allt mer likt det 16 år gamla manuset till den populära filmen "Point Break" där skådespelarna Keanu Reeves och Patrick Swayze spelar huvudrollerna. I filmen misstänker polisen att en serie bankrån har utförts av ett gäng surfare. En polis infiltrerar därför gänget genom att lära sig surfa och det visar sig tillslut att misstankarna stämmer.
Nu verkar det som om verkligheten har överträffat dikten. Den 31-årige man som tillsammans med en 29-åring misstänks för det två år gamla yxrånet, där bytet från banken blev 1,1 miljoner kronor, lyckades gå under jorden. Det trots att den svenska polisen skickat ut en internationell efterlysning av honom."
Läs mer på:
www.gd.se/Article.jsp?article=108756
