|
#23808 |
SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: -4 |
|
<strong>Här diskuteras nyheten: SST / SM: Så funkar det!</strong>
Ööö ... Varför kan inte vinnaren av surftouren anses vara vinnaren av Svenska mästerskapen i surfing? Nu premieras ju vinnaren av en sm-tävlingen på Torö, framför killen/tjejen som reser landet runt på alla tävlingar men bara kommer tvåa i "sm".
Ungefär som att vinnaren av Bells Beach skulle koras som världens bästa surfare, medans han som vinner alla andra tävlingar på touren bara blir korad till vinnare av ... touren.
Känns ganska bakvänt. Och väldigt krångligt.
|
|
|
|
|
#23813 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 30 |
|
so the surfer that is more available for 48 hours notice is the best surfer?
|
|
|
|
|
#23814 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 1 |
|
men kanske något system där ett visst antal av tävlingarna räknas. Så att ingen vinner på att ha varit med på alla.
|
|
|
|
|
#23815 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: -1 |
|
Jag tycker inte det låter speciellt bakvänt. Ett officiellt SM (En tävling) och separat Sverigecup har man ju sett tidigare i andra sporter.
Hur det än är ska eldsjälarna som annordnar ha ett en fet eloge för insatsen. Hur bra som helst.
|
|
|
|
|
#23820 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Lee
Inlägg: 279
offline
|
either way I think the SSA have done a great job with the comps. Also by having a seperate SM and Surf Tour winner you can potentially have more winners and thats what we need here in the cold cause in the end we are all winners. Realisticly though if Freddie turns up to any of the comps he is gonna win 95% of the time. By SM at torö you mean (Stockhom Mästerskap) where else would you have it but torö?
Surf, be happy, no one can take that away from you.
|
|
|
|
|
#23824 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 21 |
JFL
Inlägg: 585
offline
|
Tycker inte alls att det låter bakvänt utan helt ok. Du har världscuper + separata mästerskap i hur många sporter som helst. Faktiskt inom surfing också även om proffstouren har högre status. Dessutom är det så här som dom svenska tävlingarna har presenterats under hela året.
SM brukar väl gå på Torö (med ett par undantag) så det är väl bättre att utgå från dom få traditioner vi har och sedan utöka än att försöka ändra på för mycket på en gång. SSA ska ha megacred för upplägget och genomförandet, plus alla som varit och arra så här långt för att inte tala om dom som tävlar. Speciellt dom som flänger runt på flera tävlingar.
Det man kan hoppas på är väl att vi hittar formerna för hur det här ska funka i framtiden och att fler surfare åker på fler tävlingar så att tour rankingen ger en bättre bild av läget.
|
|
|
|
|
#23825 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Ants
Inlägg: 1008
offline
|
Jepp, hur vi än vrider och vänder på det har alla säkert rätt. Jag skulle dock vilja se SM som en grej och Swedish Surf Tour en annan. För nästa år så skulle jag också vilja införa prispengar = poäng och då blir anledningen till att vinna Surf Touren även en jakt efter symboliska pengar (kan alltså inte jämföras med riktiga pro världscupen i surf, tennis, golf mm).
|
|
|
|
|
#23827 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: -10 |
|
Ligger nått i det.
Nu vill jag väl börja med att säga att jag inte ens ligger i närheten av den nivå av surfing som de bästa i sverige och antagligen inte ens borde ställa upp i SM. Men jag tycke i alla fall som så:
EMOT SM
Om det hade varit utomlands där swell mm är lite mer frekvent än i sverige så kan man ju lätt ha två olika tävlingar, alltså både Landsmästerskap och Cup. Men om man verkligen vill få fram sveriges bästa surfare så är det väl den som lyckats bäst över ett flertal tävlingar. Som hanterar alla variationer av vågor, inte bara sitt hemmabryt.
FÖR SM:
MEN... så är det ju faktiskt så att sverige är ett hiskeligt långt land. Närmare, eller åtminståne lättare att ta sig till Biarritz för de som bor i söder än upp till ex Salusand, och viseversa. Och att de flesta inte kan sticka ifrån både familj, jobb och vänsterprassel på så kort varsel som surftävlingar i sverige kräver under flertalet tillfällen hela hösten. Det är däremot mer troligt att man kan komma ifrån EN gång. Alla gräl och dylika aktiviteter komprimeras då till ett tillfälle. Vilket inte leder till skillsmässa eller sparken. Detta resonemang gör att SM är den enda rättvisa lösningen.
Att SM går av i Stockholmstrakten beror nog mer på att SSA och alla som lägger ner tid för att tävlingarna ska bli av bor här uppe. Personligen hade jag annars gärna sett den gå av typ på Gotland.
|
|
|
|
|
#23829 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Ants
Inlägg: 1008
offline
|
Om jag tyder de diskussioner vi haft i styrelsen rätt, så vill vi se SM arrangeras på annat håll än Torö nästa år. Det kan också tänkas att ha SM flytande vad det gäller plats, vi har det som alla vet redan flytande efter fungerande datum av praktiska skäl (vågor).
Argument för var SM och även andra tävlingar arrangeras beror även på tilltänkt sponsor som vill nå en viss marknad eller genomslagskraft. Där har storstäder en fördel, men idag med internet (SSA-web) och det mediasamarbete vi utvecklat så är de kanske inte lika viktigt. Men läget var lite annorlunda förra året med det mesta..
Kommer bli ett spännande surf-år 2008
|
|
|
|
|
#23851 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 3 |
|
det är inte så viktigt för ASP nuförtiden. kanske vore det en idé att hitta en teknisk samarbetsparter som kan hjälpa till med live-feed nästa år? samt en ok produktion att distribuera bland nyhetsprogram?
|
|
|
|
|
#23852 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Ants
Inlägg: 1008
offline
|
Mycket bra idé. Kanske överkurs med live tv från tävlingarna, men åtminstone mycket film från varje deltävling som sedan delas ut till TV och även web-tv ska vi ha. Detsamma med foton, som förbundet ser över precis som i år och delar ut till mediapartners. I år har vi bara delat ut till branschmedia både print och web, men det kan vi utveckla och dela ut till lokala media på både print och web och till de större landsomfattande dags och kvällstidningarna. Utveckla vår medialista helt enkelt. Ja vi har redan börjat på listan som växer. I år har alla fotografer ställt upp gratis, men i nästa års budget ska ersättning för bild o film finnas, bekostat av sponsorer.
|
|
|
|
|
#23866 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 49 |
|
Tävla kan vara hur kul som helst. Surfa ännu kuligare. Kombinerat kan det bli apkul! Supereloge till alla som arrangerar mm. Kul med traditioner, kupper, SM, vinnare, förlorare, priser, mediabevakning, mm.
Personligen tycker jag dock det blir lite jobbigt om folk börjar ta det här med poäng, ranking, formella regler etc på största möjliga allvar. Har tävlat i ett och annat elitsammanhang (ej surf) och stämningen i toppen kan bli rätt kärv.
Som sagt tävla är kalas, men glöm för f-n inte alla andra själ (felstavat med flit) till varför vi surfar...
Bara mina 2 cent.
/Jesper B
PS: Jag åkte aldrig på något Rauk reef men hörde mycket gott om det. Kanske dags att dra igång igen?
|
|
|
|
|
#23869 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Ants
Inlägg: 1008
offline
|
|
|
|
|
#23883 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 0 |
|
Att ha total segrare och Svensk mästare är kanon. Som sagt så är det ytterst få som kan göra hela touren.
I downhill skateboard är det likadant, Världsmästerskapen är inräknat i världscupen så då koras det en världsmästare samt att poäg för totala cupen delas ut.
På totala tour titeln räknas bara dom 4 bästa resultaten från världscupen av 6 möjliga. så om man missar två WC tävlingar kan man fortfarande ta hem totalen. Det kanske skulle vara ett alternativ på Swedish surftour om det blir fler än 4 tävlingar 2008.
|
|
|
|
|
#23884 |
Svar: SST / SM: Så funkar det! 17 år, 6 månader sen |
Stoke: 4 |
Ants
Inlägg: 1008
offline
|
Svensk mästare än den som vinner Svenska mästerskapen och inget annat. Att en världsmästare koras genom tex 4 av 6 tävlingar på tex Nissan Championships, Volvo Championships, Coca Cola championhips osv är för att det gått inflation i antalet tävlingar som vill kalla sig world championships "VM".
Poängen med Swedish Surf Tour är att det inte ska vara rättvist på något annat sätt än att plocka poäng genom att deltaga. Det behöver inte vara den bästa surfaren som vinner, det är skitsamma, det är den som tävlar mest och bäst som vinner. Lägg därtill pengar istället för inkörda poäng och ett ytterligare argument för att köra på flest tävlingar tillkommer.
|
|
|
|
|