ConfuseD skrev:
adamski skrev:
Tackar för hjälpen. Tydligen så skaffar man då ett 60 dagars visum här hemma. När tiden går ut kan man sedan förlänga en månad åt gången, fyra gånger. Så det skulle vara lugnt.

Nu vart det lite intressant. Kan man göra det på laglig väg utan att behöva muta folk?? det vore ju grymt, då kan man ju va där i sex månader i sträck.
Har du fått den infon från nån polare eller va det ambasaden som gav dig den?
Yep, enligt kvinnan på ambassaden behövde man inte muta nån. Man har rätt enligt indonesisk lag att göra detta, men det är väl en bra idé att ha med sig lagrummet till tjänstemännen på migrationsenheten i Denpasar. Poliser och myndighetspersoner i många olika länder har ju en tendens att "glömma bort" lagar.
PS: Om man endast skaffar sig "visa on arrival" som gäller i 30 dagar, då har man inga möjligheter till att förlänga...