Facebook data

1
Lofoten
#31300 Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 1

PistolPete
Inlägg: 79
graphgraph
offline

Någon som vet om det är svårt att hitta nått litet jobb bland byarna upp i lofoten? Är lite sugen på att dra dit till hösten och njuta av de fina vågorna och samtidigt tjäna sig en hacka!
 
Logga in för att svara
#31336 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 0

Jake
Inlägg: 489
graphgraph
offline

Utbilda dig till läkare så är du hemma!! $$$$$$$$$
 
Logga in för att svara
#31341 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: -234

sverre
Inlägg: 7762
graph
offline

Jake skrev:
Utbilda dig till läkare så är du hemma!! $$$$$$$$$



Men... den största epidemin eller folksjukdomen där uppe är väl inavel, finns det behandling mot det idag?

Vänta låt mig gissa.. Det finns säkert nån spruta fullproppad med olika gener från världens alla hörn, sen binder de till varann och man blir frisk!

Med lite tur kanske sprutan innehåller mycket mulattgener så kommer det snart springa omkring massa snygga reef brudar på stränderna där uppe!

 
Logga in för att svara
#31346 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 0

Jake
Inlägg: 489
graphgraph
offline

Men som utomsoknes läkare så kan man ju hjälpa till och späda ut genpolen också. För den goda sakens skull alltså...
 
Logga in för att svara
#31348 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 1

IslandWarrior
Inlägg: 56
graphgraph
offline

Om du ikke er kresen, så er det ikke noe problem å finne seg en jobb i Lofoten.. Om sommeren invaderes Lofoten av svensker. Stort sett alle som surfer i Lofoten er "invandrere" fra Norge og Sverige
 
Logga in för att svara
#31349 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 0

Jake
Inlägg: 489
graphgraph
offline

Hur konsistent är Lofoten på sommaren (augusti) jämfört med stavanger och hoddevik? Hur långt är det från oslo (i timmar)?
 
Logga in för att svara
#31379 Svar: Lofoten 17 år, 3 månader sen Stoke: 1

IslandWarrior
Inlägg: 56
graphgraph
offline

På bakgrunn av hva andre har sagt, så er Lofoten mest konsistent i Norge året rundt.. Stavangerområdet har den mest ideelle kysten, men swellet er for ukonsistent. Stadtlandet har mest swell, men kysten er ikke ideell for surfing. Lofoten får nesten like mye swell som Stadt, men kysten er mye bedre egnet for surfing. Dvs. flere spots å velge mellom og lengre bølger.. Tipper 18 timer fra Oslo til Lofoten på sommerføre..
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!