viktor m skrev:
shit det är riktigt sjukt! 45.932 feet är det ju!
Enskillda uppmätta vågor ute på fritt hav, eller i detta fallet större vattenpöl, uppmätts till är i sig självt tämligen ointressant för hur surfet blir vid spot X. Att enskilda vågor ute på öppet vatten blir närmare dubbla storleken av den signifikanta våghöjden är en följd av att swellkomponenter rör sig med olika hastighet och utbredningsriktning och på så sätt, enkelt uttryckt, "krockar" med varrandra - mao. interferens. Teoretiskt sätt skulle tre "krockande" vågor ge en våg som på just på en enskilld punkt och under en minimal tid har en höjd som utgörs av summan av alla de tre urprungliga vågornas höjd.
En boj är just stationär och tar inte heller hänsyn till vad som sker med vågen ms efter mätningen - dvs att den om den haft sitt maximum just på bojjens plats börjarutbreda sig i horrisontalplanet på bekostnad av höjden i vertikalplanet, dvs våghöjden.
Inte ens enbart den signifikanta våghöjden är intressant för storleken på det vi surfar, utan just våghöjd och längd på den delen av spektrat utav swellet som exempelvis vrider in på ett spot och till vilken grad och i vilken tid denna del påverkats av iterferens. På samma sätt som interferens kan försärka en vågs amplitud (dvs höjd) kan den också minska den vid ett annat tillfälle. Förutom amplituden som påverkar den våglängden och således också energifördelningen i vågen eftersom det är en longitudiell våg det är frågan om... För att den signifikanta våghöjden var ca 7m betyder det knappast att det var linjer som utbrädde sig i enbart en riktning som var sju meter rakt över - därför blev det heller inte sju meter surf. Lite av det här förklarar också till en del varför du kan se en takeoff som är HH medan resen av resan längst vågen kan vara knähög. Ett tips är att titta på väderkartor som produceras i samband med att det ex surfars tow in i 50ft vågor - de vindhastigheterna, fetchen och varaktigeten/rörelsen utav lågtrycken är bara inte möjlig över sverige, såvida du inte du också går ut och kör bilen på tomgång över natten och hoppas riktigt riktigt mycket så kanske.