Som sagt, detta är ännu en tråd som är en aning offtopic. Men samtidigt inte. Det har förekommit att vissa individer här i världen, eeh..., "surfar" uppe på tågtaken under tiden som dom åker mellan stationerna. Detta är nåt som förkommer mycket utomlands i lite fattigare länder, exempelvis Indien. Men ungdomar i England och nu även i Sverige har tagit upp detta. Det har förekommit ett par gånger i Göteborg under dom senaste åren.
Inte nog med att det finns en stor risk att man kan falla av och slå sig jävligt illa. Man riskerar att elektrifieras på ett rätt obehagligt sätt. Vi snackar rikigt hög ström som går rätt igenom kroppen och bränner en människa, inombords, till döds ögonblickligen. För er inte har kännt hur en bränd människa luktar så kan jag grantera er att nästa gång ni grillar en flinta stek eller karé eller vad fan som helst, så luktar det PRECIS LIKADANT.
Och för er som inte har upplevt en rejäl pärla när man råkat komma åt en sladd, elstängsel eller annat strömförande. Så gör det rätt ont. Musklerna krampar så dom kan gå av, om det vill sig rikigt illa.
Men följande filmsnutt är ett exempel på vad som kan hände när man "surfar" på tågtaken.
Man behöver inte ens vidröra den strömförande ledningen då strömmen är så hög. Den kan slå genom luften om det är lite fuktigt.
OBS: VARNING FÖR STARKA BILDER!!
www.evilchili.com/videos/30711/Never_Grab_Electric_Wires