Facebook data

1
Fuerte eller vad?
#817 Fuerte eller vad? 18 år, 7 månader sen Stoke: 0

henning
Inlägg: 37
graphgraph
offline

Jag och en polare tänkte dra och surfa en månad ungefär i mitten av januari. Kompisen jag eventuellt lyckats övertala är helt grön (ALDRIG stått på bräda) men han är ganska kamikaze å lär sig nog relativt snabbt, (föröker lära sig iaf). Jag själv är väl nybörjare, men lärt mig på shortboard och kan surfa den hyffsat.

Nu till frågan, var ska vi?
Fuerteventura , Lanzarote , Förslag??

Det bör ju vaara relativt nybörjarvänligt. men tycker det är viktigt att det inte bara blir knähögt shorbreak och BICbräda i en månad. Vill gärna testa lite rehjälare grajor då jag bara surfat i sverige, men inte livsfarliga
 
Logga in för att svara
#824 Svar: Fuerte eller vad? 18 år, 7 månader sen Stoke: -18

Tyreso_soulsurfer
Inlägg: 427
graphgraph
offline

sitter i samma sist börja surfa iår så jag är grön som fan på surfing men jag lyckas ställa mig upp o surfa en bit o det känns som ett fint beachbrake vore det bästa för att utvecklas mer som surfare o men samtidigt ere för stort eller mkt crowds så jag vet inte riktigt vart resan skall gå har också kollat på Fuerteventura men det verkar som det mest är surfing över rev o det kanske inte är det bästa för mig. Så jag har nog bestämt mig för Caleta Famara på lanza. Om ni har några andra förslag för nybörjare så ös på.
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!