Facebook data

1
Korsryggsbesvär
#97057 Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: 1

surf2008
Inlägg: 13
graphgraph
offline

Jag har de senaste gångerna börjat få ont i korsryggen efter längre tids surfande. Diagnos? Behandling? Ingen sjukgymnast eller annan som har tips?
 
Logga in för att svara
#97059 Svar: Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: 10

Qanik
Inlägg: 621
graphgraph
offline
Donerat Silver

De är vanligt att surfare har problem med ryggen. Har problem med korsryggen själv. Kan inte svära på om de är en typisk "surfar rygg" dock. En kompis som är sjukgymnast sa åt mej att stretcha höftböjaren som är väldigt kort på mej, och träna core muskulaturen (alltså mer inre magmuskler an vad du får av vanliga situps) så kroppen orkar hålla hållningen bra.

De här övningarna skulle tydligen vara riktigt bra enligt honom. Tydligen får du en smal midja samtidigt
www.klikk.no/produkthjemmesider/shapeup/trening/article694345.ece
 
Logga in för att svara
#97060 Svar: Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: 1

Soulshine
Inlägg: 262
graphgraph
offline

Kan inte annat än hålla med Qanik, men glöm inte att träna ryggen också. Höftböjaren blir jäkligt kort om du sitter i en kontorsstol hela dagen. Det är därför sjukgymnasten vill att man ska luta fram sitsen (sjukt obehagligt i början).
 
Logga in för att svara
#97061 Svar: Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: 8

Feddan
Inlägg: 967
graphgraph
offline

Håller med även jag.
Alla korta muskler som du har i benen påverkar allt uppåt. Korta vader, så får du ett påverkat steg. Korta baksida lår, samma sak. Är du stillasittande? Så får du så kallad Biker Hips, korta höftböjare. Allt på verkar din rygg då det får ditt bäcken att rotera. Så stretcha rubbet OCH träna dina svagare muskler.
För att få en rotation neråt och framåt av bäckenet så träna baksida lår och nedre bukmusklerna. Men glöm inte resten. Och åter igen STRETCHA!
 
Logga in för att svara
#97083 Svar: Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: 1

surf2008
Inlägg: 13
graphgraph
offline

Tack för svaren! Jag lyder order och börjar med att stretcha.
 
Logga in för att svara
#97099 Svar: Korsryggsbesvär 13 år, 7 månader sen Stoke: -1076

IST
Inlägg: 798
graphgraph
offline
Donerat Brons

Gör även uppvärmning av alla muskler innan du börjar ditt surfpass i vågorna för att minimera diverse kramper, förslitningsskador och muskelinflammationer som kan uppstå om för krafttig belastning sker på muskler på en gång i stelt tillstånd då kroppen är kall, detta kan ske även om man är vältränad.

Finns enkla tips på uppvärmning som passar surf på youtube som du kan testa t,ex .
 
Logga in för att svara
1
Moderatorer: Redax
 
Glömt användarnamn eller lösenord?
Bli medlem!